Tydzień Jakości Kształcenia 2024

Tydzień Jakości Kształcenia (TJK) to wyjątkowe wydarzenie, organizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim cyklicznie już od 2012 roku. Celem TJK jest tworzenie warunków sprzyjających zwiększaniu świadomości znaczenia działań projakościowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również dostrzeganiu różnorodnych czynników, które wpływają na ocenę jakości kształcenia.

W tym roku troje asystentów Zakładu Ratownictwa Medycznego wzięło udział w TJK organizując wydarzenia:

• mgr Jakub Będkowski przedstawił temat: VR – wirtualna rzeczywistość w dydaktyce – pokaz kształcenia studentów kierunku ratownictwo medyczne. Celem wydarzenia było zaprezentowanie możliwości kształcenia studentów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR), na przykładzie zajęć z segregacji medycznej w warunkach zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych.

• mgr Justyna Palmowska przedstawiła temat: O nauce komunikacji medycznej. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na komunikację pomiędzy medykami, pracą w zespole, na to, na co dydaktycy mogą zwrócić uwagę podczas kształcenia z wykorzystaniem symulacji medycznej oraz przedstawienie narzędzi, które można wykorzystać w pracy dydaktycznej, aby zachęcić studentów do otwartości i refleksyjności w porozumiewaniu się.

• mgr Marek Maślanka przedstawił temat: Lotnicze pogotowie HEMS – czyli jak to jest, że przylatuje śmigłowiec na ratunek. W ramach wydarzenia było możliwe odwiedzenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie-Kokotowie i zobaczenie z bliska śmigłowca ratunkowego wraz z wyposażeniem (z zastrzeżeniem, że helikopter nie będzie realizował misji). Wydarzenie polecane szczególnie współpracownikom dydaktycznym, administracyjnym oraz studentom SKN, aby poznali pracę medyków na pokładzie HEMS.