Dr n. o zdr. Magdalena Żurowska-Wolak

Dyscyplina wiodąca: Nauki o zdrowiu; nr orcid 0000-0002-9614-3588
Funkcje: Opiekun III roku, członek komisji rekrutacyjnej
Koordynowane przedmioty: Medyczne czynności ratunkowe u dzieci, Organizacja i zasady pracy dyspozytorni medycznej

Ratownik medyczny. Absolwentka studiów licencjackich kierunku ratownictwo medyczne, studiów magisterskich kierunku zdrowie publiczne, oraz studiów doktoranckich Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Autorka i współautorka publikacji naukowych, wykładów i seminariów oraz rozdziałów w podręcznikach z dziedziny ratownictwa medycznego. Doświadczenie zawodowe rozpoczęła pracując prawie dekadę w Oddziale Intensywnej Terapii oraz Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Zespołach Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Doświadczenie zawodowe obejmuje również pracę jako dyspozytor medyczny w Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Krakowie, oraz członek zespołu Systemu Wczesnej Interwencji Terapeutycznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Od 2017 r. pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, wcześniej instruktor praktycznej nauki zawodu na kierunku ratownictwo medyczne w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Od 2019 członek i instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji oraz American Heart Association. Zainteresowania naukowe obejmują głównie stany kardiologiczne w ratownictwie, jak również postępowanie ratunkowe z pacjentami pediatrycznymi oraz procedurę obsługi zdarzeń alarmowych.